A Himalájai jóga óra felépítése
A hatha jógát az egyensúly tudománynak is nevezhetjük. Ezen az úton, az ászanák (testtartások), légzőgyakorlatok és tisztítógyakorlatok által törekszünk a testi és lelki egyensúlyunk, harmóniánk megtalálására. Nagyobb léptékben szokták ezt a folyamatot a „szoláris és lunáris (Nap- és Hold-) energiák kiegyensúlyozásaként“ is meghatározni.
A himalájai jóga során az ászana gyakorlásban a legnagyobb hangsúly az elmére kerül, a belső tapasztalatokra és a mély jelenlétre. Egy gyakorlat nem attól lesz igazán hatékony, mert nagyon látványos… Sőt, gyakran ez épp akadályozza, hogy igazán megtapasztaljuk azt, ami Patanjali szerint jógapozícióvá tesz egy testhelyzetet: hogy ellazult mély figyelemmel legyünk benne jelen.

A gyakorlásnak fontos része a relaxáció, melyben célunk az, hogy úgy tanuljunk meg ellazulni, hogy függetlenek vagyunk a környezetünktől, hogy megtaláljuk a saját belső erőnket, ami stabilitást és nyugalmat képes adni bármikor. Ezért, a zene nagyon nagy segítség lehet akár az ellazulásban is, gyakorlásunk közben mi nem vesszük igénybe ezt a lehetőséget.
A hatha jóga gyakorlásában arra helyezzük a hangsúlyt, hogy integrált gyakorlás részeként tapasztaljuk azt meg, amely a következőkből áll:
- összpontosítás,
- relaxáció,
- megfelelő légzés és légzés-tudatosság,
- az izület– és mirigy-gyakorlatokból összeállított nyújtó sorozatok,
- ászanák és a különböző testhelyzetek további elmélyítése,
- relaxáció,
- pránajáma
- meditáció

